Шановний директор Чудейської МШ (на превеликий жаль не знаю Вашого імені). Більш детальна інформація з питань сумісництва знаходиться на нашому сайті (rdestet.ho.ua) у розділі НОРМАТИВНА БАЗА - СУМІСНИЦТВО
Яким чином проводиться оплата роботи за сумісництвом?
Відповідно до п.68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102 (із змінами), заробітна плата педагогічних працівників, у тому числі й сумісників, визначається шляхом множення ставки заробітної плати (з урахуванням підвищень за педагогічні звання) на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на 18 (норму годин у тиждень на одну ставку). Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
Яка кількість годин тижневого навантаження педагогічного працівника-сумісника?
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» ( із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.96 № 1033) визначено, що на умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації у вільний від основної роботи час. Для роботи за сумісництвом згоди адміністрації за місцем основної роботи не потрібно. Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу. Оплата праці сумісників провадиться за фактично виконану роботу (виходячи з тижневого педагогічного навантаження).
Термін «норма тривалості робочого часу» не можна ототожнювати з терміном «нормальна тривалість робочого часу», оскільки визначення нормальної тривалості робочого часу (як норми максимальної) означає, що допускається законодавче і договірне встановлення меншої тривалості робочого часу.
Статтею 50 Кодексу законів про працю України визначено, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій цієї статті.
Тому максимальна норма робочого часу працівника, який працює за сумісництвом поза межами основного робочого часу, не може перевищувати 20 годин на тиждень.
Слід взяти до уваги, що статтею 51 Кодексу Законів про працю України визначена скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів). Безпосередньо під час проведення уроку робочий час педагогічного працівника скорочено за рахунок різниці між академічною годиною (30, 35 або 45 хвилин) і астрономічною годиною (60 хвилин). Відповідно до п.64 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 (із змінами), ставки заробітної плати педагогічних працівників встановлюються виходячи із затрат робочого часу в астрономічних годинах (60 хвилин). Скорочення тривалості уроку не є підставою для зменшення норми часу, що передбачається на вивчення предмета, і не є підставою для зменшення норми часу для оплати в розрізі чверті, півріччя, року.
Скорочена тривалість робочого часу педагогічних працівників передбачає також можливість працювати як на одну ставку – 18 годин на тиждень, так і менше однієї ставки - на 0.25, 0.5 або 0.75 ставки.
У яких випадках може проводитися погодинна оплата?
Пунктом 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 (із змінами), погодинна оплата праці педагогічних працівників допускається лише у двох випадках.
Перший - при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин викладачів, яке тривало не більше двох місяців (у разі заміщення тривалістю понад два місяця оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години педагогічного навантаження в порядку, передбаченому п.68 цієї Інструкції – виходячи з обсягу тижневого педагогічного навантаження).
Другий - при оплаті працівників, які залучаються для педагогічної роботи в обсязі не більше 240 годин на рік. Відповідно до Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України від 28.06.93 № 43, робота з обсягом до 240 годин на рік не є сумісництвом. Тобто, будь-який фахівець, який працює в державних підприємствах, установах і організаціях (у тому числі в закладах позашкільної освіти), за наяності належної освіти, професійної підготовки і досвіду роботи можуть працювати на умовах погодинної оплати з обсягом до 240 годин на рік в школах естетичного виховання. Виконання роботи на умовах погодинної оплати з обсягом до 240 годин на рік допускається в робочий час з дозволу керівника державного підприємства, установи, організації без утримання заробітної плати (директорам музичних шкіл - з дозволу керівника управління культури (за підпорядкованістю закладу).
Особи, які працюють в обсязі до 240 годин на рік на умовах погодинної оплати і не ведуть занять під час канікул, оплату за канікулярний період не отримують.
Як оплачуються сумісникам канікулярні періоди?
Пунктом 71 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 (із змінами) визначено, що час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників та осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу … в тій же установі, провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул, тобто за тижневим педагогічним навантаженням. Ця норма розповсюджується на всіх педагогічних працівників, у тому числі й сумісників.
Крім того пунктом 77 Інструкції визначено, що у випадку, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від педагогічного працівника причин (сільгоспроботи, епідемії, несприятливі метеорологічні умови тощо), його оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що педагогічний працівник виконує іншу організаційно-педагогічну роботу. При відсутності такої роботи час простою оплачується в порядку і розмірах, визначених ст. 113 Кодексу Законів про працю України не менше двох третин тарифної ставки.